ATÖLYELER

Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongre
Yeni Medya Okuryazarlığı

Atölye Programı

 

Katılımcı sınırlaması olan atölyelere katılmak için atolye@yenimedya.org.tr e-posta adresi ile iletişim kurulması gerekmektedir.

 

Düzenleyen:
Ahmet A. Sabancı
Alternatif Bilişim

 

Zaman:
26 Şubat 2015 Perşembe
11.30 - 13.30

 

Yer:
Galata Salonu

Her Şeyin İnterneti: Internet of Things - Bilgisayar ve İnternetin Geleceği Üzerine

İnternetin geçirdiği gelişim belki de insanlık tarihinin gördüğü en hızlı teknolojik ilerlemelerden birisi. 1980-90'ların "bilgi süper-otobanı", "dijital ütopyası", 2000'lerin "Web 2.0"ı ve "Yeni Medya"sıydı. Bilgisayarlar ve internet ile her geçen gün gücümüzün ve gelişimin sınırlarını zorladık ve daha ne kadar ileriye gidebileceğimizi görmeye çalıştık.

Şimdiyse yeni bir eşiğe doğru yaklaşıyoruz. Internet of Things (Şeylerin İnterneti), internetin ve bilgisayarların bildiğimiz tanımlarının ötesine geçişimizin adı olacağa benziyor. Artık bilgisayarları kullandığımız birçok aletin içerisine yerleştirebiliyor hatta kendi bedenimize bile ekliyoruz. Akıllı arabalar ile bilgisayarlar ile ulaşımımızı sağlamaya başladık ve yakında akıllı evler ile birbirine bağlı bir grup bilgisayarın içerisinde yaşayacağız. Eskiden bilimkurgunun konusu olan tüm bu teknolojilerin büyük bir kısmı artık gerçek, geri kalanlar ise çok yakında gerçek olacak.

Bir gelecek şoku yaşamamak ve hazırlıksız yakalanmamak için tüm bunları takip etmek ve üzerine düşünmek gerekiyor. Karşımızda nelerin olduğunu, yakın gelecekte nelerle karşı karşıya olacağımızı, bunların olumlu ve olumsuz yanlarını, çözeceği ve karşımıza çıkaracağı yeni sorunların üzerine şimdiden düşünmemiz gerekiyor. Özetle, internetin ve bilgisayarların geçirdiği bu evrimin ne anlama geldiğini çözmemiz gerekiyor.

Bu konuşma, internetin ve bilgisayarların yakın geçmişinden ve Internet of Things'in doğuşundan başlayarak olası yakın gelecekleri ele almayı, Internet of Things'in anlamını ve yakın gelecekte hangi anlamlara gelebileceğini, bazı temel sorulara cevap vermeyi ve birçok yeni soru sormayı amaçlıyor.

   

Düzenleyenler:
Pınar Dağ ve
Berkin Akkocaoğlu
Dağ Medya

 

Zaman:
26 Şubat 2015 Perşembe
14.00 - 17.00

 

Yer:
Galata Salonu

 

Katılımcı sayısı:
Azami 20 Kişi

Veri Gazeteciliği

Veri Gazeteciliği atölyesinde veri gazeteciliğinin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve araçlarının neler olduğu tartışılacaktır. Türkiye’de veri gazeteciliği ve açık veri ilişkisi; devletin temel verilerde dünya ölçeğinde ne kadar açık olduğu ayrıca ele alınacaktır. Bu minvalde dünyada veri gazeteciliği yapan haber merkezleri, Türkiye ile karşılaştırmalı bir şekilde tanıtılacaktır. Atölyede tartışılacak diğer konu başlıkları ile şu şekilde özetlenebilir:

- Veri gazeteciliğinin Bilgi Edinme Yasası ile ilişkisi - What Do They Know Türkiye’nin anlatımı - Veri gazeteciliği ve Türkiye’de Açık Veri Sivil Toplum Ağı Oluşturmak - Veri Okulu Projesi - Türkçeye çevrilen veri gazeteciliği kitabının çeviri sürecinin anlatımı. - Dünyadan örneklerle veri gazeteciliği ve iletişim eğitimi

Atölyeye iki konuk sunumları ile katkıda bulunacaktır:

Eva Constantaras - “Veri Gazetecisi, Açık Veri -Veri Gazeteciliği Dünyayı Nasıl Geliştiriyor”

Zeynep Engin - “Büyük veri çağında bilgiye dayalı karar verme sürecini tekrar düşünmek”

Ayrıntılı atölye programına http://www.verigazeteciligi.com/yeni-medya-kongresi-veri-gazeteciligi-atolye-programi/ adresinden ulaşılabilir.

Katılımcıların atölyeye dizüstü bilgisayarları ile gelmesi tavsiye edilir.

Yararlanılabilecek Bağlantılar:

http://www.verigazeteciligi.com/iu-iletisim-fakultesi-veri-gazeteciligi-atolyeders-calisma-programi-8-aralik-2014-5-ocak-2015/

http://www.verigazeteciligi.com/syllabus-2013-2014-spring-semestre-data-journalism-dag-medya/

   

Düzenleyenler:
Barış Büyükakyol ve
O. Murat Yılmaz
Alternatif Bilişim

 

Zaman:
27 Şubat 2015 Cuma
10.00 - 13.00

 

Yer:
Galata Salonu

 

Katılımcı sayısı:
Azami 20 Kişi

CryptoParty


CryptoParty; çeşitli şifreleme araçlarının, günlük hayattaki bilgisayar ve internet kullanımına ve iletişim biçimlerine nasıl uygulanacağının anlatıldığı bir atölyedir.

İçeriği; anlatılan özgür şifreleme araçları, program ve protokollerin "ne işe yaradığı", "nasıl çalıştığı" ve "nasıl kullanacağı" ile birlikte bu şifreleme araçlarının kullanılmadığı durumlarda "sonuçların neler olabileceği" gibi soruların cevaplarından oluşur.

Katılımcıların atölyeye dizüstü bilgisayarları ile katılımı tavsiye edilir.

   

Düzenleyen:
Yrd. Doç. Dr. Burcu Şimşek
Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Zaman:
27 Şubat 2015 Cuma
13.30 - 15.00

 

Yer:
Galata Salonu

 

Katılımcı sayısı:
Azami 25 Kişi
(Tercihen iletişim fakültesi lisans 3.-4. sınıf öğrencileri)

Dijital Gözetime Dijital Yansıtma (Atölye/Seminer)

Bu seminerde Kasım 2014'te Alternatif Bilişim, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakülteleri işbirliği ile düzenlenmiş olan Kem Gözlere Şiş Etkinlikleri kapsamında İletişim Fakültesi lisans öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiş olan Dijital Gözetimli Yaşam Dijital Hikâye Anlatımı Atölyesi'nde paylaşılan anlatılara dayanan dijital hikâyelerin gösterimi üstünden, form olarak dijital hikâye anlatımı ve dijital gözetim üstüne bir tartışma yürütülecektir. Seminer katılımcılarının kendi küçük dijital anlatılarını oluşturmaları sağlanacaktır.

   

Düzenleyen:
Dr. Ebru Yetişkin
İstanbul Teknik Üniversitesi

 

Zaman:
27 Şubat 2015 Cuma
14.00 - 16.00

 

Yer:
D-118 Salonu

 

Katılımcı sayısı:
Azami 30 Kişi
(Katılımcıların "Dalgalar" sergisini takip etmesi önerilir)

Dalgalar: Yeni Medya Sanatları mı?

Ses dalgaları… Işık dalgaları… Beyin dalgaları… Finansal dalgalanmalar.. Depremler… Hortumlar… Direniş dalgaları… Gündelik gelgitlerimiz… Tüm bunlar gündelik yaşamın olasılıklarını, salınımlarını, rahatsızlıklarını, ritimlerini, titreşimlerini ve hareketlerini oluşturuyor. O halde teknolojinin sanatsal kullanım yollarıyla üretilen farklı formlardan yola çıkarak acaba güncel toplumsal dönüşüm nasıl kavranabiliyor ve tartışılabiliyor?

 

Bu atölye, Türkiye’de düzenlenen ilk kapsamlı yeni medya sanatları sergisi “Dalgalar” üzerinden yeni medya sanatlarının nasıl okunabileceğine dair kuramsal ve uygulamalı bir çalışma yapacak. Bilim, sanat ve teknoloji kesişmelerinden yola çıkarak serginin kürasyonunu gerçekleştiren Dr. Ebru Yetişkin tarafından düzenlenecek atölye çalışması, Türkiye’de yeni medya sanatları alanında üretim yapan en önemli sanatçı ve araştırmacıların “Dalgalar” sergisindeki çalışmalarına ve etkinliklerine odaklanacak ve örnek çalışmaları tartışmaya açacak.

 

Yararlanılabilecek Bağlantılar:

waves-waves.com

https://www.academia.edu/2044021/Yeni_Medya_Sanat%C4%B1_Nas%C4%B1l_Okunabilir

   

Düzenleyen:
Mehmet Atakan Foça
Gazeteci

 

Zaman:
27 Şubat 2015 Cuma
15.30 - 17.30

 

Yer:
Galata Salonu

 

Katılımcı sayısı:
Azami 20 Kişi
(Tercihen iletişim fakültesi öğrencileri ve gazeteciler)

Dijital Çağda Doğrulama Atölyesi

Kullanıcı türevli içerik

 • Tarihi ve Gelişimi
 • Habercilikteki Önemi

Yanlış bilgi internette nasıl yayılıyor?

Doğrular neden yeterli olmaz? 

 • Amaçlı Bilgi Seçimi 
 • Geri Tepme Etkisi 
 • Güdülenmiş Muhakeme 
 • Doğruluk Yanılgısı 

En sık yapılan hatalar ve önleme yolları 

Doğrulama 

 • Fotoğraf ve Videoları Doğrulamak 
 • Web Sayfalarını Doğrulamak 

Sosyal Medya

 • Clickbait’in Önlemek / Tık Tuzaklarından Korunmak
 • Tweetleri ve Kişileri Doğrulamak
 • Doğrulama Pasifizmi: Paylaşmamak - Tıklamamak

Örnek durum incelemeleri 

 • Fotoğraf, Tweet, Video Örnek Olayları

 

Atölyelerle ilgili iletişim için e-posta: atolye@yenimedya.org.tr .